Antalya Cinsel İsteksizlik Güncesi

  Antalya cinsel isteksizlik, Antalya Psikolog, Antalya Psikoterapist, Antalya Cinsel Terapist, Antalya Cinsel Terapi Sitesi,

  Antalya Cinsel İsteksizlik Güncesi

  Antalya cinsel terapi sitesi olarak, antalya cinsel isteksizlik sorunu hakkında bilgilendirici yazılar kaleme almak istedik. Amacımız Antalya cinsel terapist, cinsel danışman ve psikolog arayışında olan kişilere yaşadıkları Antalya cinsel isteksizlik hakkında bilgilerimizi aktarmaktır. ‘Cinsel İstek Kaybı Nedir?, Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nasıl Gelişir?, Cinsel İstek ve Arzu Eksikliğinin En Yaygın 6 Sebebi, Kadınlar Azalan Cinsel İsteği Geri Kazanabilirler mi?’ gibi sorunların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Antalya cinsel isteksizlik sorunum var ve ne yapmalıyım diyorsanız, Antalya psikolog, psikiyatrist ve cinsel terapist desteği almalısınız.

  Cinsel İstek Kaybı Nedir?

  Yaygın inanışın aksine, uzmanlar cinsel birleşme sıklığının cinsel istek ve tatmininde bir önemi olmadığını söylüyorlar. Cinsel isteksizlik cinsel birleşme sıklığı ile ölçülemez. Ne kadar ilişkiye girildiği değil, yaşanılan cinsellikte yeterli tatmini yakalamaktır. Yani haftada kaç kez cinsel ilişki yaşadığınızdan çok, yaşanılan cinsellikte cinsel tatminin size yeterli gelip gelmemesidir. Cinsel isteksizlik şikayeti ile bana başvuran kadınlarla yaptığım görüşmelerde, kişiye ve zamana bağlı bir normun olmadığını söyleyebilirim. Cinsel birleşmede partnerin ve kendisinin cinsel doyumu önemlidir. Eğer çift tatminsizlik görmüyorsa problem yok diyebiliriz.

  Ancak bir kadın cinsel ilgisinde dikkate değer bir kayıp yaşıyor ve yaşamını etkileyip sıkıntıya sebep oluyorsa, onun cinsel isteksizlik yaşadığını söyleyebiliriz. Cinsel isteksizlik, cinsel dürtü ve libido kaybından çok, kişinin cinsellikle ilgili düşünce, erotik fantazi ve düşlerinde bir kayıp söz konusudur. Bedenimizdeki cinselliği arzulayan sinyaller, cinsel eylem için harekete geçip geçmemeyi belirler. Herkesin sinyal seviyesinde farklılıklar vardır. Cinsel istek, yaş ilerledikçe ve psikolojik faktörlerin de etkisiyle azalır. Ancak cinsel istek, cinsel arzu kişiler arası ve psikolojik faktörlerin etkisi ile cinselliğe eğilimi artırır ya da azaltır.

  Kadınlarda Cinsel Isteksizlik Nasıl Gelişir?

  Kadınlarda cinsel isteksizlik nasıl gelişir? Cinsel istek kaybı, kadınların en sık yaşadıkları bir cinsel problem olsa da, pek fazla dikkate alınmıyor. Haz ve keyif alarak yaşanan cinsellik sağlıklıdır. Cinsel isteksizlik, hormonal değişimler, iş stresi, ilişkide yaşanan sorunlar gibi bir çok faktörün etki ettiği ve yatak odasının keyfini kaçıran bir sorundur. Cinsel arzu eksikliği, her yaştan kadının başına gelebiliyor. Son zamanlarda yapılan çalışmalar 18-59 yaş arası kadınların üçte biri cinsel isteksizlik yaşayabileceğini gösteriyor.

  Erkeklerin cinsel sorunları-ereksiyon bozukluğunda olduğu gibi- kadınların cinsel istek kaybına psikolojik ve fiziksel faktörler birlikte etki edebiliyor.  Kadın cinselliği çok yönlü ve aşırı karmaşıktır. Bu yüzden basitçe ele alarak, sabit bir terapi yöntemi yeterli olmayabilir. Ancak cinsel isteksizlik için uygulanan tedaviler son zamanlarda sıkça tartışılmaktadır. Hem erkek, hem de kadınların yaşadığı cinsel isteksizlik sorununun çözümünde oldukça etkili terapi programları bulunmaktadır.

  Cinsel İstek ve Arzu Eksikliğinde En Yaygın 6 Sebebi

  Cinsel isteksilik sorunu, çiftin ilişkisinde yaşanan sorunlarla birlikte fiziksel faktörler de sebep olabilir. Aşağıda en yaygın sebepleri sıralıyoruz:

  1. Kişiler Arası İlişkide Yaşananlar.

  Eşin performans problemleri, ilişkide duygusal tatminsizlik, doğum, sevdiği kişiye karşı aşırı koruyucu hale gelmek, sanki bir ebeveyn gibi davranmak cinsel istek kaybına neden olabiliyor.

  1. Sosyo-Kültürel Etkiler.

  İş stresi, akran baskısı, medyada izlenen cinsellikle ilgili materyaller cinsel istek ve arzuya olumsuz etki edebiliyor. Kadının psikoseksüel yönden kendi bedeniyle ilgili olumsuz algı, duygu ve his bileşenleri de etki edebiliyor.

  1. Cinsel Hormonlarda Azalma.

  Testesteron hem erkek hem de kadında cinsel isteği etkilemektedir. Kadınlarda testesteron seviyesi 20’li yaşların ortalarında tavan yapar, menopoz dönemine doğru azalır. Bu hormonun seviyesini düzenleyecek tıbbi yardım almak önemlidir.

  1. Genel Sağlık Sorunları:

  Ruhsal rahatsızlıklar, depresyon ve kaygı bozukluğu kadınlarda cinsel istek düzeyinde ruhsal ve fiziksel etki eder. Eğer cinsel isteksizlik sorunu yaşıyorsanız, hem ruhsal açıdan hem de fiziksel açıdan genel bir sağlık tamasından geçmeniz tavsiye edilir.

  1. Kullanılan İlaçlar:

  Bazı antideprasanlar, kan basıncını etkileyen ilaçlar, doğum kontrol hapları cinsel isteği bir çok yoldan etkiliyor. Sağlığınızla ilgili aldığınız bu tür önlemler, gerekli testesteron seviyesini düşürebilir. Böylesi durumda doktorunuzla sıkıntınızı konuşmanız ve gerekli önlemleri almalısınız.

  1. Yaş.

  Kandaki androjen miktarı yaş ilerledikçe azalıyor. Bu hormonun cinsel istekliliğe etkisi bilinmektedir. Yaşlılıkla birlikte bu hormonun dengelenmesi cinsel istek için önemlidir.

  Kadınlar Azalan Cinsel İsteğini Geri Kazanabilirler mi?

  Kadınlarda cinsel isteksizlik fiziksel ve psikolojik nedenlerin birlikte etkisi sonucu geliştiğinden,  birden çok tedavi seçeneğine ihtiyaç vardır. Kadınlar için bu çok karmaşık bir durum olduğundan, çoğunlukla bu durumdan şikayetlerini dile getirmek istemiyorlar. Bu yüzden, kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisinde yararlanılacak yöntemler konusunda çok titiz olunması gerekiyor. Antalya cinsel terapi sitesi olarak, Antalya cinsel isteksizlik sorunlarında başvuracağınız uzmanı dikkatli seçilmenizi öneririz.

  Cinsel İsteksizlik Tedavisi

  Cinsel isteksizlik şikayetlerinizi, Antalya cinsel terapist, psikolog ve psikiyatrist ile yapacağınız ilk görüşmede kolayca teşhis edilebilir. Cinsell isteksizlik teşhisi için olası bir çok tedavi seçeneği vardır. Bunlar;

  1. Cinsel terapi ve çift terapisi.

  Cinsel terapi, cinsel isteksizlik sorununda başvurulacak ilk seçenektir. Cinsel uyumsuzluklar eşlerin ilişkilerini de olumsuz etkilediğinden ilişki sorunlarının çift terapisinde evvela ele alınması gerekir. Antalya cinsel isteksilik sorunu için baş vuracağınız Antalya cinsel terapisti, evlilik terapisi deneyimine de sahip olması önemlidir.

  1. Kullandığınız ilaçların gözden geçirilmesi.

  Eğer aldığınız ilaçlar isteğinizi etkileyecek türdense, bu durumu doktorunuzla konuşup, uygunsa değişim ve alternatif seçenekleri gözden geçirmelisiniz. Doğum kontrol hapları cinsel isteksizliğe neden oluyorsa, doktorunuzla görüşüp başka yöntemlere başvurmalısınız.

  1. Bedensel rahatsızlıkların tedavisi.

  Genel sağlık alanıyla ilgili doktorunuz tarafından gerekli görülen  tedavileri uygulayın. Bir kadın doğum uzmanına başvurduğunuzda, vajinal kuruluk, testesteron gibi hormonlarınızın seviyesindeki azalmayı kontrol ettirebilirsiniz.

  Antalya cinsel terapist sitemizde Antalya Cinsel İsteksizlik Güncesi başlıklı yazımızı bitirirken, eğer cinsel isteksizlik sorunu yaşıyorsanız, ulaşabileceğiniz bir Antalya cinsel terapist, Antalya psikolog ve antalya evlilik terapisti ile görüşmenizi öneririz. Antalya cinsel isteksizlik, erken boşalma, vajinismus gibi cinsellikle ilgili sorunların ilişkinizi ve birlikteliğinizi olumsuz etkilemsine izin vermemelisiniz. Cinsel sorunlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Cinsel Terapist Antalya içindeki aşağıdaki linleri ziyaret edebilirsiniz.

  Antalya Cinsel İsteksizlik

  • Ali Bıçak
  • Uzman Klinik Psikolog
  • Psikoterapist
  • Antalya Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık
  • www.alibicak.com
  • 05324570574
  • 0242 742 66 42
  • Antalya Psikolog
  • Antalya Cinsel Terapist

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir