Erken Boşalma

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma, erkeğin orgazm ve boşalmayı çok hızlı ve kontrolsüz bir biçimde yaşamasıdır. Bir başka deyişle, boşalmak istemiyorken, kendini tutamayıp aniden gerçekleşen, erken boşalmadır. Cinsel birleşme öncesi veya başlangıcında hemen boşalıyor, ilişkinizde cinsel tatmine engel oluyorsa, cinsel uyumsuzluk sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Boşalmayı denetleyemeyen erkek oldukça strese girer. Hemen hemen her 5 erkekten 1’i cinsel yaşamının her hangi bir noktasında  kontrolsüz biçimde erken boşalma yaşamaktadır. Denetimsiz boşalmanın sıklığı ve çiftin cinsel tatminine yaptığı olumsuz etki belirli bir rahatsızlık düzeyine ulaştıysa cinsel sağlık probleminden söz edilebilir. Denetimsiz boşalma sorununa etki eden bir çok faktör vardır. Stres, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi  psikolojik sorunlar, duygusal ve ruhsal problemler boşalma kontrolüne etki edebilir. Ancak bazı durumlarda, biyolojik faktörler de erken boşalmaya neden olabiliyor. Cinsel terapiye başlamadan evvel bir urolojik muayene ile bu etkenler kontrol edilmelidir.

Erken Boşalma Belirtileri

Erken boşalma belirtileri;

  • Boşalma çok az bir cinsel uyarılma ardından kontrol edilemeden gerçekleşir.
  • Kontrolsüz boşalma, cinsel tatminsizlik yaratır. Yaşanan haz ‘yalancı’dır.
  • Suçluluk, utanç ve hayal kırıklığı ile sonuçlanır.

Erken Boşalma Tanısı

Erken boşalma bir sorun haline geldiğinde teşhis etmek oldukça kolaydır. Cinsel terapistiniz ile yapacağınız görüşmede, cinsel hikayenizi anlatarak erken boşalma sorununuz olup-olmadığını anlayabilirsiniz. Dürüst ve açık olmanız oldukça önemlidir. Terapistiniz yaşadıklarınız hakkında ne kadar çok şey bilirse, size daha kolay yardımcı olabilir. Çoğunlukla psikolojik ve duygusal problemlerinizin eşlik ettiği böylesi bir cinsel uyumsuzlukta, cinsel terapistiniz size urolojik muayeneye yönlendirir. Üroloğunuz biyolojik bir probleminiz olup olmadığını teşhis eder, eğer yoksa cinsel terapiyi önerir. Ola ki biyolojik-fiziksel bir rahatsızlığınız var, o durumda doktorunuz gerekli tedaviyi size uygular.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”121″ img_size=”full” style=”vc_box_shadow_border”][vc_column_text]

Erken Boşalma Sorunu Ne Kadar Sürer?

Aylarca, haftalarca yaşanılabilen, bazen stress ve başka psikolojik kaynakların ortadan kaldırılması ile de geçebilen bir rahatsızlıktır. Ancak 6 ay ve daha fazla zamandır böylesi bir sorununuz varsa, konuyu uzmanına taşımanızın zamanı gelmiş de geçmiş bile. Erken boşalma için etkili terapi yöntemleri var, ve çoğunlukla olumlu cevap alınıyor.

Erken Boşalmayı Önleyebilir Miyim?

Erken boşalmayı önlemenin bildik bir yolu yoktur. Ancak aşağıdaki tavsiyelere kulak vermelisiniz:

  • Cinselliğe pozitif bakın. Cinsel deneyiminiz kaygı, suçluluk ve hayal kırıklığı yaratıyorsa, mutlaka bir cinsel terapiste, psikoterapiste başvurun.
  • Aklınızda olsun; erken boşalma sorununu herkes yaşayabilir. Eğer boşalmanızı denetleyemiyorsanız, kendinizi suçlamaktan, kendinizi eleştirmekten vazgeçin. Eşinizle yaşadıklarınızı konuşmayı deneyin. Başınıza gelen şeyden siz sorumlu değilsiniz. Ve bu durumdan kurtulmak isterseniz yapabilirsiniz, başarabilirsiniz.

Erken Boşalma Tedavi

Denetimsiz boşalmayı tedavi etmede en sık başvurulan yöntem davranışçı terapidir. ‘Dur bekle, sıkma’ teknikleri ile boşalmayı durdurmayı öğrenebiliyorsunuz. Tabi ki sadece davranışçı tekniklerle ilerlemek çoğunlukla yeterli gelmiyor. İlişkinizde yaşadığınız diğer duygusal problemler de ele alınması, duygu ve düşüncelerinizin ortaya konması için, duygusal psikoterapi, hipnoz terapisi, ilişkisel ve bilişsel terapiyi içeren sistemik ve bütüncül bir bakış açısı ile hareket etmek erken boşalma tedavisinde çok etkilidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Cinsel terapistiniz ile yapacağınız terapi seanslarında yeni farkındalık ve bilgilerle, evde bireysel ve eşli çalışmalarla boşalmanızı denetlemeyi öğrenebilir, sağlıklı bir cinselliğe kavuşabilirsiniz.

Her Zaman Bir Uzmana Ulaşabilirsiniz

Eğer belirli bir süredir boşalma sorunu yaşıyor, kendinizi kontrol edemiyorsanız her vakit cinsel terapiste ulaşabilirsiniz. Uzman terapistinizle yapacağınız ilk görüşmede nasıl bir yol izleneceğini öğrenebilirsiniz. Belki de çok kısa bir sürede bu sorununuzdan kurtulabileceksiniz. Cinsel terapistiniz size aydınlatıcı bilgileri verecektir. Sorunlardan kaçarak değil, üzerine giderek aşabilirsiniz.

Erken Boşalma Nasıl Seyreder?

Bir çok erkek, çok kısa bir sürede boşalma denetimini kendi kendine çözebilir. Bazen farkında bile olmazken, erken boşalmayı öğrenmiş de olabilirsiniz. Bedeniniz, duygularınızın bir yansıması olarak, vaktinden önce gelerek size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. Her sorun kendi içinde öğretecek bir şeyler taşır. Deneytimsiz  boşalma sorununun çözümünde ilerlerken, bir çok farklı probleminizin de farkına varıp, çözüm yolları bulabileceksiniz. Ayrıntılı  bilgi için, http://www.bursapsikolog.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]